911

 

ملاقات با زیباترین پورشه ۹۱۱ کلاسیک تهران

از بین پورشه‌های کلاسیک و در حال تولید شاید بتوان جذاب‌ترین محصول این خودروساز را کد ۹۱۱ پورشه نامید که به واقع می‌توان اسپرت‌ترین خودروی شهری قرن بیستم نام‌گذاری شود. پورشه ۹۱۱ در ۷ نسل تولید شده که هر نسل از ۹۱۱ با کد مخصوص به خود شناسایی می‌شود مثل ۹۰۱، ۹۳۰، ۹۶۴، ۹۹۳، ۹۹۶، ۹۹۷ و ۹۹۱ و تمام این مدل‌ها به جز سری ۹۰۱ با کد ۹۱۱ شناخته شده هستند. و تمامی نسل‌های آن موتور عقب و ۶ سیلندر می‌باشند. نکته جالب توجه این است که تا نسل ۹۹۶ آن از سیستم هواخنک بهره می‌برد و فاقد رادیاتور خنک‌کننده آب هست و برای مدت کوتاهی همین اتاق با موتور ۴ سیلندر با کد ۹۱۲ عرضه شد که به دلیل عدم استقبال از خط تولید خارج شد.
از نظر طراحی بدنه ۹۱۱ به ۳ دسته کوپه، کروک و تارگا تقسیم‌بندی می‌شوند ولی کوپه و کروک شناخته شده‌تر نسبت به تارگا هستند. برای معرفی، مدل تارگا نوعی می‌باشد که فقط حد فاصل بین شیشه جلو و عقب فاقد سقف می‌باشد و اولین‌بار توسط پورشه معرفی شده است. واژه تارگا در زبان ایتالیایی به معنی بشقاب است و خالی از لطف نیست که به این مثال اشاره شود که برای سالیان متمادی افرادی که از خیابان امیرآباد شمالی تهران عبور می‌کردند پورشه ۹۱۱ فسفری رنگی را مشاهده می‌کردند با عبارت “فروشی نیست” در پشت شیشه جلو، که از نوع تارگا بود. با توجه به گسترده بودن و خصوصیات فراوان انواع مدل‌های ۹۱۱ با توجه به ظاهر نسبتاً یکسان و اصیل آن، در این نوشتار صرفاً به پورشه ۹۱۱ کلاسیک که حد فاصل سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۹ تولید شده، می‌پردازیم. پورشه ۹۱۱ کلاسیک به دو دسته۹۱۱F و۹۱۱G تقسیم می‌شود و سری F حد فاصل سال‌های ۶۳ تا ۷۳ و سری گ (G به آلمانی گ تلفظ می‌شود) بین سال‌های ۷۴ تا ۸۹ تولید شده‌اند که هر کدام از این دسته‌ها به زیر مجموعه‌های اسپورت، تورینگ و… با مشخصات فنی موتور و گیربکس‌های متنوع عرضه شده‌اند.

در مشخصات ظاهری از قسمت جلو چراغ‌های ۹۱۱ با شیشه برآمده و زهوار استیل شبیه و تقریباً هم اندازه چراغ‌های جلوی فولکس‌های قورباغه‌ای نسل اول و کامیون‌های بنز ۱۹۲۱ است با این تفاوت که یک زاویه شکسته نزدیک به ۹۰ درجه‌ای در بالای شیشه چراغ در مدل‌های تارگا وجود دارد و تقریباً تا سال ۱۹۸۹ تغییرات زیادی در قسمت چراغ ایجاد نکردند. غیر از مدل‌های توربو که از سال ۷۴ تولید آن شروع شد و زهوار چراغ به همراه آینه همرنگ بدنه شدند، و مدل‌های ۹۱۱SC که برای ۵ سال از سال‌های ۷۸ تا ۸۳ تولید شدهاند، چراغ های جلوی آن شبیه نسل دوم فولکس قورباغه‌ای است با این تفاوت که همرنگ آینه و بدنه است.

در نمای کناری تا سال ۱۹۷۱ آینه گرد استیل استفاده شده است. از سال ۱۹۷۲ آینه گرد جایش را به آینه‌ای ۴ ضلعی با اضلاع نامساوی داده و در همین سال زه رکاب باریک‌تر می‌شود. در سال ۷۴ با ظهور نسل گ سپرها پهن‌تر می‌شوند و چهره تهاجمی‌تر به خودرو داده شده و زه رکاب یکپارچه پلاستیکی می‌شوند. کماکان در همه سال‌ها لچکی بر روی ۹۱۱ وجود دارد فقط در برخی سال‌ها مشکی رنگ می‌شوند و در برخی سال‌ها استیل و بعضی زمان‌ها همرنگ با دستگیر درب و تمام این جزئیات و ریزه‌کاری‌ها گواهی‌است برآن منتقدانی که پایبندی بر حفظ اصالت و روح طراحیه اولیه را تنبلی و عدم تمایل به تغییر در تیم طراحی پورشه می‌پندارند.
در سالیان اخیر خودروهای کلاسیک زیادی از نابودی نجات یافته‌اند، تعدادی به تیغ اسقاط و نابودی سپرده شده‌اند و نمونه‌های ارزشمند از کشور خارج شده‌اند و سر از حراجی در آن سوی مرز در آورده‌اند. این اتفاقات برای پورشه‌های موجود در کشور کمتر اتفاق افتاده ولی تعداد زیادی از آن‌ها در تصادف یا مهاجرت و عدم نگهداری مناسب از بین رفته‌اند و یا دستکاری غیر اصولی در کیت بدنه شده‌اند. خوشبختانه امروز به بررسی یک نمونه پورشه ۹۱۱ کررا آر اس ۱۹۷۳ می‌پردازیم که تمام بلایایی که ممکن است بر سر خودروی کلاسیک بیاید را پشت سر گذاشته و از سلامت موتور و بدنه در حد عالی برخوردار است. احتمالاً قبل از اخذ پلاک ملی با پلاک تهران «س» یا «ص» در شهر تردد داشته است. کررا به اسپانیایی یعنی مسابقه و احتمالاً دلیل نامگذاری این تیپ به این نام قابلیت‌های مسابقه‌ای آن و آپشن‌های اسپرت‌تر آن نسبت به دیگر تیپ‌های ۹۱۱ می‌باشد. از نمای کناری با نوشته کررا مواجه هستیم و روی قسمت نوار پایینی خودرو با پس زمینه نقره‌ای که همرنگ پره‌های رینگ ماشین می‌باشد که کاملاً با نمونه کارخانه‌ای تطابق دارد. زهوار لچکی و دستگیره درب استیل می‌باشند ولی متاسفانه به جای آینه‌های استیل از آینه‌های پورشه ۹۱۱ کررا های مدل ۷۶ به بعد استفاده شده که زیبا‌تر هستند ولی از چهره فابریک خودرو اندکی کاسته‌اند.

برخی بر این باورند که تعداد کاربراتور بیشتر مصرف سوخت را افزایش می‌دهد ولی تاثیری در مصرف سوخت ندارد و مانند آبی است که به جای اینکه در یک جوی جاری باشد از ۶ مجرا عبور می‌کند ولی تقسیم عادلانه آن کار سختی بود آن هم در زمانی که تکنولوژی مانند امروز به تعمیرگاه‌ها راه نیافته بود. این پیشرانه ۶ سیلندری ۲٫۷ لیتری بدون استفاده از هیچ سیستم پرخوران می‌تواند حداکثر ۲۱۰ اسب بخار را در دور ۶۳۰۰ و ۲۵۵ نیوتن‌متر را در دور ۵۱۰۰ تولید کند. دقت داشته باشید که با توجه به وزن بسیار کم این خودرو یعنی ۱۰۵۰ کیلوگرم، شتاب صفر تا صد آن تنها ۵٫۵ ثانیه است و این یعنی پورشه ۹۱۱ پیرمرد ما با یک گیربکس ۵ سرعته ساده از بسیاری از خودروهای اسپرت امروزی سریع‌تر است! در پایان خودروی مورد بررسی زیباترین خودرویی بود که در سال ۹۷ مشاهده کرده بودم و با نسخه کارخانه‌ای غیر از چند تفاوت کوچک موردی مشاهده نشد و تقریباً می‌توان گفت همانند خودرویی بود که تازه از کمپانی در سال تولید تحویل گرفته شده است. در مورد قیمت این خودرو باید گفت که اصلاً نمی‌توان روی چنین خودروی با ارزشی قیمتی گذاشت و به توجه به تعداد بسیار کم آن‌ها در کشور به واقع باید به آن‌ها به عنوان سرمایه‌های ملی نگاه کرد.

اجاره ماشین عروس

کرایه ماشین, کرایه ارزانترین ماشین ها, کرایه ماشین های لوکس و تشریفات, کرایه خودرو, مدل ماشین عروس, ماشین کرایه ای اجاره انواع خودرو های لوکس و تشریفاتی, اجاره ماشین عروس گل زده, اجاره ماشین عروس شاسی بلند, اجاره ماشین عروس کروک, اجاره ماشین عروس کوپه, اجاره ماشین عروس چهاردرب, اجاره ماشین عروس تهران, اجاره ماشین عروس کرج, اجاره ماشین عروس سفید, اجاره ماشین عروس ارزان, رنت ماشین عروس